top of page

יום ירושלים עוצמתי בגרעין החינוכי

מי שעבר ביום רביעי שעבר ברחובות קרית נורדאו, והופתע לראות תהלוכה גדולה של אנשים האוחזים דגלי ישראל ושרים משירי ירושלים, זכה לראות את ה'ריקודגלים' של נתניה לכבוד יום ירושלים. צעדה זו אורגנה על ידי הגרעין החינוכי, לאחר שבמשך מספר שנים נעדרה מרחובות העיר.

יום גדול ומיוחד זה נקבע על ידי הרבנות הראשית לישראל כיום הודיה לה' על ניסי מלחמת ששת הימים ובמיוחד על שחרור ירושלים. מטבע הדברים, בירושלים חוגגים כבר שנים רבות, אולם ירושלים אינה רק עניינם של תושביה, כי אם שמחתה היא שמחת העם כולו, ולכן ישנה חשיבות גדולה בקיום החגיגות בכל עיר ועיר.

לפיכך, בשנים האחרונות החלו לחגוג בעשרות ערים בארץ את יום ירושלים ב- 'ריקודגלים'. צעדות בהם מניפים את דגלי ישראל, וחוגגים את שחרורה של ירושלים בשמחה, בשירה ובריקודים.

התהלוכה יצאה מחצר ת"ת 'אורות רש"י', והגיעה לגן הפסלים בקריית נורדאו. לגינה זו הגיעו מאות רבות של הורים וילדים, שנהנו ממגוון פעילויות עצום בענייני ירושלים והמקדש.

הנוכחים חוו סדנא מיוחדת להכנת קטורת, שבה כתשו בעלי ומכתש מעט בשמים מסממני הקטורת. תופפו במעגל מתופפים מיוחד, תוך שהם נזכרים בשירת הלויים במקדש. התארחו באוהל של אברהם אבינו, ושמעו סיפור מיוחד על העלייה לרגל.

למקום הובא גם דגם גדול של בית המקדש, ועוד מגוון גדול של מיצגים ואבזרי למידה, והכל בענייני ירושלים והמקדש.

שיא השיאים מבחינת הילדים היו, כמובן, סוסי הפוני, שהרוכבים עליהם נזכרו בחוויית העליה לרגל בימים עברו.

במהלך האירוע, נאם הרב נתנאל יוסיפון ראש הגרעין, שדיבר על חשיבות ההודאה לה' על שחרור ירושלים ומרחבי יהודה ושומרון, ועל כך שעלינו לראות את הטוב במציאות בבחינת "וראה בטוב ירושלים".

האירוע כולו אורגן על ידי ישראל פרל מנכ"ל הגרעין, אביאל כהן רכז האירועים, יואלה חלפון ובנות גרעין צופיה. התודה והברכה לעיריית נתניה ובמיוחד לרועי זלצר מנהל היחידה לתרבות תורנית, וגם לרשת המרכזים 'זהות', ולמיזם 'יחד ירושלים', ששלח את הרכב המיוחד שנסע בראש התהלוכה והשתתף בארגון האירועים השונים בכל רחבי הארץ.

הנוכחים הסכימו, שהשנה האירוע לכבודה של ירושלים השתדרג ועלה דרגה, ויצאו בתפילה בלבבם לחגוג בשנה הבאה בירושלים הבנויה, שבית המקדש מתנוסס לתפארה במרכזה.

לג בעומר בגרעין החינוכי

 

למעלה מ800 איש השתתפו במדורות לג בעומר שאירגנו הגרעין החינוכי וקהילת 'אורות'. המשתתפים, מתוכם 300 ילדי בית ספר ו200 ילדי גנים, משתייכים כולם למוסדות הגרעין, המונים כיום ב"ה בית ספר ת"ת ו10 גני ילדים. האירוע הענקי נועד לחבר את כל האנשים הקשורים למוסדות הגרעין יחד, בכפיפה אחת ובדיבוק חברים והכל לכבוד הילולת התנא הקדוש. 

האירוע נפתח במדורה מרכזית של ילדי "גני אורות" של הגרעין. האבות לקחו את הילדים ויחד רקדו במעגל גדול סביב המדורה, כשברקע הנעים את הריקודים ושילהב את הלבבות נגן אורגן מקצועי. כיבוד עשיר הוגש לבאים, וילדי הגנים נהנו מההצגה מיוחדת של ר' יצחק אברהמי לכבוד לג בעומר. בזמן ההדלקה, ההורים והילדים התפללו כל אחד את תפילתו הפרטית, שתיענה בעז"ה בזכות רבי שמעון. 

לאחר מכן הגיע תורם של ילדי בית הספר, וכאן ציפתה לילדים הפתעה מעניינת. לאחר הדלקת המדורה ודברי תורה מפי רב הגרעין, הרב נתנאל יוסיפון, הגיעה לברך ולשאת דברים ראש העיר הגב' מרים פיירברג - איכר. ראש העיר דיברה על חשיבותם של מוסדות הגרעין, שבהם לומדים יחד ילדים משלל גוונים באוכלוסייה, ומתקיים בהם אמרתו של רבי עקיבא: "ואהבת לרעך כמוך, זה כלל גדול בתורה". במהלך הערב נשאו דברים הרב נתנאל יוספון ראש הגרעין, וכן הגב' אביטל לאופר שכיבדה בנוכחותה. 

הילדים חתמו את הערב בהופעת 'להטוטן האש', איתמר ויזל, ויצאו בתחושה מרוממת של חיבור לדרכו של רבי שמעון בר יוחאי.

ישר כח לכל המארגנים של הערב ובפרט לישראל פרל מנכ"ל הגרעין, אביאל כהן רכז הלוגיסטיקה והאירועים, הגב' יואלה חלפון, בנות שירות גרעין צופיה וכן לכל וועדי הכיתות והגנים שעבדו קשה לקראת האירוע.

עוצמה יהודית!

 

 אלפי משתתפים באירועי יום הזכרון ויום העצמאות של הגרעין החינוכי

אירועי יום הזכרון ויום העצמאות מצוינים ברחבי הארץ כמו גם בנתניה בשלל אירועים, הופעות, וטקסים. אולם, בין כל שלל האירועים, ישנה חשיבות מיוחדת לאירועים שייצקו תוכן יהודי לאירועי הימים הללו, כדי לחגוג את יום תקומת המדינה כיום של שבח והודיה להשם יתברך על שהביאנו לארץ חמדה לאחר 2000 שנות גלות.  בדיוק לשם כך, מארגן הגרעין החינוכי ביחד עם העירייה מידי שנה שני אירועים: אירוע יום הזכרון, ואירוע יום העצמאות. ב"ה מידי שנה מספר המשתתפים עולה ועולה, וניכר הצמא בציבור כולו לתת משמעות רוחנית אמתית ליום הזה.

 

כאמור, האירוע הראשון היה אירוע יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, שהתקיים בישיבת ההסדר "אורות נתניה" הממוקמת בביה"כ "חובבי ציון" בשכונת קרית נורדאו. ייחודו של האירוע בכך שמציינים בו את היום על ידי הוספה בקודש, עשייה לעילוי נשמת החללים, וכן לימוד על מסירות נפשם והפנמת הערכים שהנחילו לנו למען המשך הפעילות לטובת עתידו של עם ישראל. הערב נפתח בתפילת מנחה, לימוד משניות ואשכבה לנופלים. ראש הישיבה הרב נתנאל יוסיפון דיבר על המסרים הרוחניים שעלינו לספוג ממעשי מסירות הנפש של החללים.

לאחר הצפירה התקיימה תפילת ערבית ומיד לאחריה שמע הקהל הרצאה מרתקת מפיו של ד"ר משה רענן, לוחם מלחמת יום הכיפורים. המרצה, שנפצע קשה במהלך המלחמה, שם את הדגש על זכרון הנופלים, ושילב דברים על חבריו שנפלו. תוך כדי ההרצאה, עדיין התרגש מאד מזכרון אובדן חבריו לנשק למרות השנים הרבות שעברו. המרצה גם הזכיר את ארוסה של ביתו, שנפל במלחמת לבנון השנייה, וכך התחברו מלחמות ישראל לרצף של מסירות נפש וקידוש ה'.

 

בליל העצמאות, יוזמת העירייה בשיתוף הגרעין את 'הבימה היהודית' במרכז העיר, אירוע בהשתתפות מאות רוקדים, כשמסביבם מתאספים אלפי צופים. במהלך הערב נשאו דברים בענייני היום-  המרא דאתרא הרב קלמן בר, הרב נתנאל יוסיפון ראש הגרעין, הרב ינקוש שטרן וחבר מועצת העיר מר דני בשארי. הנוכחים התפללו תפילת הודיה מרוממת וחגיגית ברוב עם, כשלפני התיבה עובר הזמר יצחק מאיר, וכולם מלווים אותו בשירה וריקודים.

 

מיד בתום התפילה, החל הציבור בריקודי שימחה לצלילי להקת "ונשמחה". מיקומה של הבמה, בלב הכיכר, נתנה לאלפי עוברי האורח אפשרות להיחשף לחגיגת עצמאות אחרת, ברוח תורה, אהבת עם ישראל וארץ ישראל. רוממות הרוח התפשטה אל רבים מעוברי האורח שהצטרפו גם הם למעגלים, נושאים דגלים, ומתחברים לשמחה המדבקת. התרגשות רבה אחזה בקהל, רבים צילמו והתפעלו מהמחזה הנותן טעם אחר לחלוטין לאירועי היום, כפי שהתבטאה אחת המשתתפות: 'כאן, הכי שמח'! 

בנות השירות של הגרעין הקימו דוכני הפעלה לילדים וחולקו שתיה וקרטיבים. מסורת זו של תפילת ליל העצמאות והבמה היהודית קיימת כבר שנים רבות, וב"ה השנה חל גידול משמעותי במספר המשתתפים. 


תודותינו נתונות לגב' מרים פיירברג ראש העיר על תמיכתה באירוע, סגן ראש העיר מר דני בשארי, רועי זלצר- מנהל היחידה לתרבות תורנית בעיר, הגב' ציפי ליפשיץ מנהלת מחלקת אירועים בהיכל התרבות, ישראל פרל מנכ"ל הגרעין,   אביאל כהן –רכז האירועים מטעם הגרעין, וכן לבנות גרעין "צופיה" שנטלו חלק בארגון האירוע.

מסימים זמן חורף בסיום מסכת!

 

 

 

בישיבת ההסדר 'אורות נתניה' ציינו את סוף זמן חורף, זו הפעם השלישית ברציפות, בטיול מיוחד שבו קבוצה מכובדת מהתלמידים מסיימת מסכתות שנלמדו בבקיאות במהלך הזמן.
בשבועיים האחרונים של הזמן מורגשת דווקא התעוררות לימודית בישיבה, כשהתלמידים שוקדים על השלמת המסכתות, לעיתים, עד השעות המאוחרות של הלילה.

 

 

"אורות" בחנוכה!

ימי החנוכה החלים בעיצומם של ימי החורף מהווים אתגר משמעותי ליכולתם של הורים להעסיק את ילדיהם. הילדים, כדרכם של ילדים, רצים, קופצים ונמצאים כל העת בתנועה מתמדת. וכך מי שלא מעוניין שילדיו יטפסו על הקירות צריך להמציא מגוון שיטות ייחודיות לפעילות עם ילדיו. למי שמעוניין בפעילות ערכית וחינוכית – האתגר קשה שבעתיים.                כבכל שנה, הגרעין החינוכי נתניה מרים את הכפפה, ומקיים את הפנינג חנוכה זו השנה השמינית (!) ברציפות. ביום חמישי בשבוע שעבר התקיים ההפנינג במתחם בי"ס רועי קליין, וביום שלישי האחרון במתחם בי"ס אורות רש"י. תושבי העיר הצביעו ברגליים, וכ – 1000 מאנשי העיר נהרו לפעילות והציפו את מתחמי ההפעלות. בשטח, הרימו את הפעילות בנות השרות של הגרעין – 'גרעין צופיה', שבמסירות רבה הרימו מגוון רחב של תחנות יצירה והפעלה מגוונות בהם הילדים עמלו בהכנת יצירות שונות ושיחקו במשחקים שונים ברוח החג: לביבה מקפצת, סופגנייה מדברת, קישוטים מיוחדים לחלון, כתבי חידה מאתגרים, טריוויה חנוכה, חדר חושך ועוד. במקום היו גם 'מתנפחים' עליהם קפצו הילדים. הפעילות נחתמה בהצגה ייחודית של תיאטרון 'רון', שריתקה את הילדים מסביב לדמותו של הרב גץ. במהלך הפעילות נשא דברים הרב נתנאל יוסיפון ראש הגרעין והישיבה, וחבר מועצת העיר הממונה על החינוך מר עקיבא יצחקי. הנוכחים הודו בחום למארגני ההפנינג – ר' ישראל פרל מנהל הגרעין, רכזת 'צופיה' יואלה חלפון ורכז האירועים אביאל  כהן

 

 

ערב נשים לכבודה של רחל אימנו!

לרגל יום פטירת רחל אימנו ע"ה, ארגן הגרעין החינוכי נתניה ערב נשים גדול שעסק בדמותה. הערב עמד גם בסימן פרידה והוקרה לסגנית ראש העיר והממונה על החינוך (לשעבר) הד"ר אביטל לאופר, שליוותה את הגרעין והקמת מוסדותיו מיומו הראשון בקריית נורדאו.                                                                                                             כ- 250 נשים התקבצו ובאו לאשכול הפיס בבי"ס אלדד, לאירוע המיוחד. הנשים שמעו דברי תורה מפי הרב נתנאל יוסיפון ראש הגרעין והישיבה, שעמד על מעלתה המיוחדת של רחל אימנו, שכאמא אמיתית מוותרת ומוסרת נפשה על בניה והכל מתוך צניעות וענווה. בהמשך, הודה הרב בשם כלל מוסדות הגרעין לגב' אביטל לאופר, שתמכה ליוותה ופרצה דרך למען הקמת מוסדות הגרעין, בהם לומדים ב"ה למעלה מ- 700 ילדים כן ירבו, ב- 10 גנים ובבי"ס ת"ת 'אורות רש"י'.            הד"ר אביטל לאופר נפרדה מהמשתתפות בהתרגשות, ודיברה על השמחה הגדולה על כך שזכתה להיות שותפה ולקדם מפעל זה, שבעז"ה עוד ימשיך לשגשג ולשאת פירות. בשם הגרעין, הוענק לה שי קטן המבטא את התודה שהקהילה כולה חשה לה.                                                                                                                       באירוע נאם גם סגן ראש העיר מר דניאל בשארי, שציין את הפריחה שהעיר חווה בתחום התרבות היהודית, עליה הוא ממונה. כמו כן, הודה לראש העיר הגב' מרים פיירברג – איכר על התוספת התקציבית בתחום חשוב זה.

בהמשך הערב, נהנו הנשים מהצגה מיוחדת של תיאטרון 'לחישה', שעסקה בדמותן של נשים צדיקות בישראל, מימי רחל אימנו ועד ימינו אלה.                                                                                                           האירוע הסתיים בהפרשת חלה עוצמתית עם הרבנית בתשבע יוסיפון, כשהנשים כולן מתפללות מעומק ליבן כהמשך דרכה של רחל אימנו ע"ה.                                                                                                                   יבואו על הברכה, מארגני הערב – מר ישראל פרל מנכ"ל הגרעין, הגב' יואלה חלפון ובנות גרעין צופיה, וועד נשות קהילת אורות. האירוע זכה לתמיכתם של מר משה קייזלר מנכ"ל העמותה לחינוך בלתי פורמאלי, ומר רועי זלצר ראש היחידה לתרבות יהודית

אירוע רודף אירוע בחודש החגים

 

בגרעין החינוכי נתניה חתמו בימים אלה את חודש החגים, שהיה גדוש בשורת אירועים ציבוריים מלאי רוממות וחיבור לה'. האירוע הראשון בסדרה היה  - 'הילולת הרב קוק', החלה בתחילת חודש אלול. באירוע זה, השתתפו עשרות רבות, שבאו לספוג מדמותו המאירה של הרב קוק. את האירוע פתח הרב נתנאל יוסיפון ראש הגרעין והישיבה, שעמד על נקודות מדמותו של הרב, וציין את העובדה שמוסדותיו השונים של הגרעין נקראים בשם 'אורות' על שם ספריו של הרב קוק, שהגרעין הולך לאורו.                                                                                                                           במרכז הערב, עמדו סיפוריו ודבריו המאלפים של הרב דוד פוטש שליט"א, שהאיר זוויות מיוחדות בעבודת ה' של חודש אלול ובעבודת קירוב יהודים לאביהם שבשמיים. דבריו שולבו בניגוניו המיוחדים של חתנו – הזמר והיוצר אביחי פז-גרינוולד. כשבשלב מסויים, הציבור נוסק לגבהים רוחניים, ופוצח בריקוד סוער.                                                             האירוע הבא היה אירוע גדול לנשים, אליו הגיעו למעלה מ- 200 נשים להתרומם לאווירת הימים והחגים המיוחדים באולם 'אשכול הפיס אלדד' שבקריית נורדאו. האירוע אורגן ע"י ועדת 'נשות קהילת אורות' של הגרעין. האורחת המרכזית של הערב הייתה הגב' נועה ירון – דיין, שריתקה את הנוכחות בתובנות מאירות ועמוקות על מהותם של הימים.                הערב נחתם בהפרשת חלה ובתפילה המונית, בהובלת הרבנית בתשבע יוסיפון, ובחלוקת שי אישי לכל משתתפת.     מסביב לימים הנוראים, המשיכו חברי הגרעין בשורה של פעילויות וחיבור הציבור הרחב לאווירת החגים – זיכוי מאות עוברים ושבים בתקיעות שופר בראש השנה ברחובה של עיר ובגנים הציבוריים, חלוקת סוכריות וכרטיסי ברכה לשנה טובה ועוד ועוד.                                                                                                                               וכמובן, ממשיכים בפעילות האינטנסיבית – 'מסע סליחות'. מסע סליחות למערת המכפלה וקבר רחל. המסע, בשיתוף ומימון המועצה הדתית, החל בסיור מקיף באתרי הישוב היהודי בחברון, שם זכו המשתתפים להסברים מפורטים, תפילה בקברי הצדיקים שבבית העלמין היהודי העתיק בחברון (השדי חמד, חסד לאברהם, המלאכת שלמה, רבי אליהו מני ועוד), הרצאה מפי הרב הלל הורביץ מראשי הישוב היהודי בחברון ועוד.                                                                          המשכו – בתפילה בקברי אבות במערת המכפלה בחברון, ומשם – לאם הרביעית הלא היא רחל אימנו, שם זכו המשתתפים לומר את הסליחות בחצות הלילה, ולשוב לנתניה לקראת השעות הקטנות של הלילה.                                            ילדי העיר זכו גם הם בהפנינג סוכות -  אירוע גדול, שבו השתתפו מאות הורים וילדים, שיצרו יצירות וקישוטים לסוכה, שמעו וחוו פעילויות שונות על תכני חג הסוכות, וכמובן -  מי שרצה רכש גם את 4 המינים. ההפנינג אורגן ע"י בנות 'גרעין צופיה', בניצוחה של הרכזת יואלה חלפון.                                                                                                   וכמובן, חודש החגים האינטנסיבי, נחתם כמיטב המסורת בריקודי שמחת תורה וההקפות השניות. בשנים עברו, נהג הגרעין להביא קבוצות של תלמידי ישיבה מחוץ לעיר, ועימם הסתובב ורקד בבתי כנסת רבים וברחובות קריית נורדאו.                השנה, ב"ה, לא היה צורך בקבוצה מבחוץ אלא היה די בכוחות המקומיים - תלמידי ישיבת 'אורות נתניה' של הגרעין. כך, במשך שעות רבות בלילה וביום רקדו חברי הגרעין ותלמידי הישיבה ברחבי השכונה ובשמחת נורדאו, כשרבים רבים מהקהילות השונות רוקדים עימם בהתלהבות גדולה, וכמובן... זורקים סוכריות ומכבדים את הרוקדים ברוחב לב מכל טוב הקידושים בבתי הכנסת. הגדילו לעשות תושבי אחד הבתים, שזרקו מהחלונות שקיות של סוכריות לילדים הרוקדים.         החג ננעל במעמד ההקפות השניות, אליהם נהרו מאות רבות מתושבי העיר, שהצטרפו לריקודים סוערים, נשקו לספרי התורה, וילדיהם זכו למופע מיוחד של תיפוף בהנחיית להקת 'תופפויה'.                                                     ארגנו את האירועים השונים – ישראל פרל מנכ"ל הגרעין, אביאל כהן רכז האירועים. האירועים זכו לתמיכה גדולה של היחידה לתרבות תורנית בעמותה לחינוך בלתי פורמאלי בראשות מר רועי זלצר, וכן לסיוע מהמועצה הדתית.                כיבדו את האירועים השונים בדברים – רב העיר הרב קלמן בר, רב שכונות הדרום הרב יהושע רוזנברג, ראש הגרעין והישיבה הרב נתנאל יוסיפון, סגן ראש העיר מר דני בשארי, מ"מ ראש העיר מר אלי דלל, חבר מועצת העיר הרב עקיבא יצחקי, חבר המועצה הדתית מר אבי בטיטו, ח"כ לשעבר מר יוני שטבון ועוד

ספר יהושע מתעורר לחיים

 

 

 

 

 

 

בשבוע האחרון התקיים בפעם השביעית ברציפות "פסטיבל התנ"ך- מנהרת הזמן" על ידי הגרעין החינוכי נתניה בשני מוקדים בעיר. האירוע המרשים, המשלב את ערכי התורה יחד עם פעילות קיץ חווייתית וצבעונית, מחזיר את הקהל לעולם המופלא של ימי התנ"ך על ידי שלל תחנות צבעוניות הממחישות את סיפורי התורה. בניגוד לשנים שעברו, בהם הפסטיבל התמקד באחד החומשים, השנה הפעילות עסקה בספר יהושע. עוד חידוש מעניין הוא שהשנה חלק ניכר מהפעילות אורגנה על ידי ילדי הגרעין, שיום לפני הפעילות התאספו יחד והראו כיצד אפילו ילדים בגיל יסודי יכולים ליזום ולבצע בבגרות ואחריות.                                                                                                                        הקהל, שמנה מאות משתתפים, עבר בין מוקדי פעילות שונים שעוררו לחיים את סיפורי ספר יהושע. בין היתר הקהל השתתף ב: פעילות "מפה אילמת" שבה כל משתתף קיבל את מפת הארץ על פי חלוקת הנחלות והיה צריך לשבץ את שם השבט במקום הנכון, פעילות "חומת יריחו" בה הילדים הכינו כלי נגינה, "הר גריזים והר עיבל" שכללה הכנת בובות של הרים, פעילות "מעבר הירדן" בה הילדים קישטו חלוקי נחל ועוד. בנוסף לכך נהנו הבאים לפסטיבל מפינת ליטוף, פינת סופר סת"ם, דוכני ממכר מזון ועוד. בנוסף לפעילות בתחנות, כל ילד קיבל דף עם שאלות על ספר יהושע ובין הפותרים נכונה נערכה הגרלה שבה הוגרלו פרסים יקרי ערך. בסיומו של הערב צפו הילדים בהצגה של תיאטרון נדודים: "בזכותו של הנביא". הגרעין רואה בפסטיבל התנ"ך את אחד השיאים של העשייה בעיר, ודרך ייחודית לחבר את הציבור הרחב לתכנים ערכיים.                                                                                                                              באירוע נשא דברים הרב נתנאל יוסיפון ראש הגרעין, שגם הוסיף והדגיש ש" יהושוע וכלב זכו להנהיג את כיבוש הארץ, כיוון שבעת היותם מרגלים - הם העדיפו להסתכל בעין טובה על ארץ ישראל. גם אנו בימי בין המיצרים,צריכים ללמוד להסתכל בעין טובה זה על זה ועל ארצנו הקדושה!".                                                                                   תודות נתונות לרועי זלצר מהמחלקה לתרבות תורנית על הסיוע בהפקת הפסטיבל. ישר כח למארגני הפסטיבל: ישראל פרל, אבישי הרשקוביץ, יואלה חלפון, גרעין ש"ל "צופיה", ולכל משפחות הגרעין שתפעלו

 

מאות אנשים בחגיגות היובל לשחרור ירושלים

השבוע, בכ"ח באייר, נחגג כמידי שנה "יום ירושלים". השנה, בחר הגרעין החינוכי להצעיד שני אירועים גדולים ומושקעים מתמיד לכבוד ציון יובל לשחרור העיר במלחמת ששת הימים: ביום שני, מאות אנשים השתתפו בהפנינג צבעוני ושמח, שהתקיים ביוזמת הגרעין החינוכי בבית הספר ת"ת "אורות רש"י". מתחם מתנפחים גדול הוקם באירוע להנאת הילדים, ודוכני ממכר מזון קידמו את הבאים. חידון ממוחשב גדול התקיים לתלמידי בית ספר, ועסק כולו בשאלות על ירושלים.

עם סיום ההפנינג כל ילד קיבל "דגל ירושלים" ונכנס לאולם ובו שמעו דברי פתיחה חגיגיים מפי הרב נתנאל יוספון ראש הגרעין החינוכי וישיבת "אורות נתניה". הרב ביקש מכל הילדים להרים את הדגלים שבידיהם ויחד כל משתתפי האירוע נשבעו שוב אמונים לעיר בירתנו בפסוק הידוע: "אם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני, תדבק לשוני לחיכי אם לא אזכרכי, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי". הרב סיים את דבריו בתפילה לגאולה השלמה ובניין בית המקדש. בהמשך הערב צפו הילדים בהצגה "חדגא ופולקע במסע לירושלים" של השחקן אבישי שטרית.

למחרת, ביום שלישי, התקיימה תפילה חגיגית לרגל המאורע בבית הכנסת של הגרעין בקרית נורדאו. התפילה המרוממת כללה גם פרקי הודיה בריקודים וכלי נגינה, בדיבוק חברים ושמחה גדולה. לאחר מכן, שמע הציבור את סיפורו המרתק של הרב יוסי ארציאל, ממחדשי ההתיישבות בשומרון.

מדורת הגרעין החינוכי לכבוד רבי שמעון בר יוחאי

 

למעלה מ800 איש השתתפו במדורות שאירגן הגרעין החינוכי. המשתתפים, מתוכם 300 ילדי בית ספר ו200 ילדי גנים, משתייכים כולם למוסדות הגרעין, המונים כיום ב"ה בית ספר ת"ת ו9 גני ילדים. האירוע הענקי נועד לחבר את כל האנשים הקשורים למוסדות הגרעין יחד, בכפיפה אחת ובדיבוק חברים והכל לכבוד הילולת התנא הקדוש.

 

האירוע נפתח במדורה מרכזית של ילדי "גני אורות" של הגרעין. האבות לקחו את הילדים ויחד רקדו במעגל גדול סביב המדורה, כשברקע הנעים את הריקודים ושילהב את הלבבות נגן אורגן מקצועי. כיבוד עשיר הוגש לבאים, וילדי הגנים נהנו מההצגה "תפילתו של שואב המים" על ידי תיאטרון רענן. הילדים קראו פרקי תהילים והתפללו והכל בזכות רבי שמעון. לסיום הערב קיבלו הילדים ארטיק מרענן ובכך יצאו מהערב עם טעם מתוק בלב וחוויה קדושה ומרגשת. לאחר מכן הגיע תורם של ילדי בית הספר. כל כיתה אספה קרשים מבעוד מועד וקיימה מדורה לילדי הכיתה. האבות רקדו עם הילדים ולאחר מכן כל כיתה אפתה פיתות על סאג'ים. במהלך הערב נשאו דברים הרב נתנאל יוספון ראש הגרעין, וכן הגב' אביטל לאופר שכיבדה בנוכחותה.

 

השמחה התקיימה בשטח פתוח בקרית נורדאו והיוותה מוקד משיכה של שמחת היום לכל תושבי האזור. כל האירוע המורכב תוכנן לפרטי פרטים וכלל סדרנים, מכירת כרטיסי אוכל, תאורה רבת עוצמה שהאירה לכל אורך האירוע, עמדת נטילת ידיים, ועוד. ישר כח לכל המארגנים של הערב ובפרט לישראל פרל מנכ"ל הגרעין, אבישי הרשקוביץ רכז פעילויות, בנות שירות גרעין צופיה וכן לכל וועדי הכיתות והגנים שעבדו קשה לקראת האירוע. 

עצמאות יהודית: אלפי משתתפים באירועי יום הזכרון ויום העצמאות של הגרעין החינוכי

 

אירועי יום הזכרון ויום העצמאות מצוינים ברחבי הארץ כמו גם בנתניה בשלל אירועים, הופעות, וטקסים. אולם, בין כל שלל האירועים, ישנה חשיבות מיוחדת לאירועים שייצקו תוכן יהודי לאירועי הימים הללו, כדי לחגוג את יום תקומת המדינה כיום של שבח והודיה להשם יתברך על שהביאנו לארץ חמדה לאחר 2000 שנות גלות.  בדיוק לשם כך, מארגן הגרעין החינוכי ביחד עם העירייה מידי שנה שני אירועים: אירוע יום הזכרון, ואירוע יום העצמאות. ב"ה מידי שנה מספר המשתתפים עולה ועולה, וניכר הצמא גם בציבור החילוני לתת משמעות רוחנית אמתית ליום הזה.

 

כאמור, האירוע הראשון היה אירוע יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, שהתקיים בישיבת "אורות נתניה" הממוקמת בביה"כ "חובבי ציון" בשכונת קרית נורדאו. בשונה מאירועים אחרים, בהם מצוין השכול בצורה של אבל, הגרעין שם לו למטרה לציין את היום על ידי הוספה בקודש, עשייה לעילוי נשמת החללים, וכן לימוד על מסירות נפשם והפנמת הערכים שהנחילו לנו למען המשך הפעילות לטובת עתידו של עם ישראל. הערב נפתח בתפילת מנחה, לימוד משניות ואשכבה לנופלים. ראש הישיבה הרב נתנאל יוסיפון דיבר על המסרים הרוחניים שעלינו לספוג ממעשי מסירות הנפש של החללים. לאחר הצפירה התקיימה תפילת ערבית ומיד לאחריה שמע הקהל הרצאה מרתקת מפיו של ירחמיאל ווידר (המכונה מוליק)

 

בליל העצמאות, יוזמת העירייה בשיתוף הגרעין את 'הבימה היהודית' במרכז העיר, אירוע בהשתתפות מאות רוקדים, כשמסביבם מתאספים אלפי צופים. השנה, הונהג חידוש באירועי הלילה, ביוזמת רב העיר הרב קלמן בר שליט"א, והיחידה לתרבות תורנית בעמותה לחינוך בלתי פורמאלי. הערב נפתח בבית הכנסת הגדול "שונה הלכות" בשיחות בענייני דיומא אותן נשאו המרא דאתרא הרב קלמן בר, הרב נתנאל יוסיפון ראש הגרעין, חבר מועצת העיר מר דני בשארי, כשהמנחה הוא מר מנחם נאמן יו"ר ועד בית הכנסת. בערב זה, התקבצו מאות אנשים מקהילות שונות ורבות בנתניה מתוך דיבוק חברים, לערב שכולו הלל והודיה. מיד בתום השיחות, החלו בתפילה מרוממת וחגיגית ברוב עם, ע"י חזן ומקהלה, אשר הרטיטה את הלבבות בשיר, שבח והלל. סדר התפילה המיוחד חולק לכל משתתפי התפילה, וכל המתפללים פצחו בריקודים בתוך בית הכנסת.

 

מיד בתום התפילה, יצא הציבור אל עבר "הבמה היהודית" לריקודי שימחה בליווי להקת "לב טהור", אשר הרקידו את הקהל בשירי קודש. מיקומה של הבמה, בלב הכיכר, נתנה לאלפי עוברי האורח אפשרות להיחשף לחגיגת עצמאות אחרת, ברוח תורה, אהבת עם ישראל וארץ ישראל.

1300 איש באירוע חסר תקדים של אהבת הארץ

 

ביום חמישי האחרון אירגן הגרעין החינוכי נתניה בראשות הרב נתנאל יוסיפון, סדר ט"ו בשבט מרגש ועוצמתי לכ1300 איש. האירוע המרשים, שהתנהל בשני סבבים, התקיים בהיכל הספורט "ישורון" בעיר, ואורגן בצורה מופתית עם סידורי ישיבה וכרטיסים שהוזמנו מראש לכל משתתף, סדרנים שהינחו את הקהל הגדול, ערכת טו בשבט אישית עמוסה בפירות הארץ שחיכתה על כל מושב, ועוד ועוד. הקהל הגדול היה מורכב מחברי קהילת "אורות" (משפחות ילדי רשת החינוך של הגרעין המונה תלמוד תורה ו9 גני ילדים), וכן משתתפים רבים ואחרים מרחבי העיר שהצטרפו אל השימחה. זה אחד המקומות שבו שמחת הט"ו בשבט מצוינת באופן כה בולט על ידי "ערב שבו ציבור גדול ומגוון מאד מתחבר לאהבת ארץ ישראל מתוך תורה אוהבת ושמחה" כפי שציין הרב יוספון.

 

את הטקס הינחה הרב יוסיפון, בשילוב מסכי ענק שהקרינו פסוקים ושידרו בשידור חי את שהתרחש על הבמה. הרב יוסיפון עבר עם הקהל על כל פרי משבעת המינים שנשתבחה בהם הארץ הקדושה, והוסיף מדרשים וסיפורים שרוממו את הקהל וחיברו את כולם לשימחה בטוב הארץ. הקהל בירך בכוונה על הפירות ונהנה מהפירות המשובחים שנארזו בקפידה. מכובדים ואישי ציבור ניקראו לבמה אף הם להקריא את הפסוקים המיוחדים בשבח הפירות וקטעי שירה ונגינה המתאימים למעמד שולבו בין הדברים על ידי הרב והפייטן יוחאי חלפון. בגלל ריבוי המשתתפים, הסדר נערך בשני סבבים, אחד אחרי השני, באופן שאיפשר לכל הקהל לחוות את התכנית באופן מלא. בנוסף, שולבה הצגה משעשעת של כוכבי "ערוץ מאיר" לילדים.

נאמו וכיבדו בנוכחותם: ראש העיר, הגברת מרים פיירברג -איכר שנשאה דברים בשבח פעילותו של הגרעין, הרב איתיאל בר לוי ראש אגף תרבות יהודית במשרד החינוך, מר דניאל בשארי הממונה על אגף תרבות תורנית בעירייה, רועי זלצר מנהל היחידה לתרבות תורנית בעירייה שגם עזר רבות להוצאה לפועל של האירוע, והרב שמעון לוי מנהל ת"ת "אורות רש"י", ד"ר אביטל לאופר סגנית רה"ע, משה קייזלר מנכ"ל העמותה לחינוך בלתי פורמלי, הרב אליעזר שחור מפקח באגף תרבות יהודית, ישראל פרל מנכ"ל הגרעין שפיקד ביד רמה על הפקת הערב תוך מחשבה על כל פרט ופרט, ראובן לורנצי מארגן הערב, אבישי הרשקוביץ רכז האירועים של הגרעין, יואלה חלפון וכל בנות שירות גרעין "צופיה", ובחורי ישיבת "אורות נתניה".

09-8854507   /   orotnet1@gmail.com   / הגרעין החינוכי נתניה, רחוב אריה לייב יפה 6 נתניה

bottom of page